השראה (ינואר 2017  

השראה מתחברת אצלי ליצירה, לשמחת חיים, למחשבות חדשות, חוויה, מעין דלת שנפתחת לעוד נושא, לעוד חוויות לעוד הזדמנויות חדשות. מקורות ההשראה שלי הם רבים ואני מטפחת אותם כחלק מתפיסת עולמי כי השראה יכולה להזין אותנו ולעזור לנו לצמוח ולהשתכלל.

אנשים יוצאי דופן מעוררים בי השראה, מקומות מיוחדים (למשל מקדש האדם בדמנהור), שמורות טבע ( למשל שמורת babe  בויאטנם), אומנות , שירה, סרטים יוצאי דופן, בעלי חיים, מטפלים ואנשי רוח שמפעל חייהם שיפר את איכות חייהם של אנשים רבים.

אז שלוש דוגמאות אישיות למקורות ההשראה העכשויים שלי:

אבא שלי זכרו לברכה היה ועודנו מקור השראה אדיר לחיי.
הן בחייו מלאי העשייה והמשמעות, הן בערכים שקיים והאמין  והן במותו . האיש המבריק הזה יכל לנהל שיחות עומק סופר אינטליגנטיות במגוון נושאים .החל מנושאים כמו אוירודינמיקה (המקצוע שלמד בטכניון), ממשיך ב …מתמטיקה ,פיזיקה, כימיה, ביולוגיה  מדע וטכנולוגיה והן בתחומים כמו  משא ומתן, שיווק בינלאומי, פסיכולוגיה, שירה, תנ"ך, גמרא, מכוניות, מחשבים ועוד ועוד… איש אשכולות אמיתי . הוא לימד אותי על שמחת חיים ,כזו שנובעת מבחירה למרות ועם מה שהחיים מביאים איתם.

וגם למדתי ממנו לתת לגיטמציה להנות -לטייל בארץ ובעולם מתוך הבנה שיש זמן לכל דבר זמן לעבוד וזמן להנות. ממנו למדתי לקרוא ללא הרף כמה שיותר וללמוד. לטפח ולהזין את הסקרנות במגוון נושאים תוך מיקוד והשקעה בנושאים שמענינים אותי באמת. הוא הדגים יומיום איך חי אדם אופטימי עם אנרגיות אדירות, בצניעות , עם יכולות למידה אוטודידקטית מעוררת התפעלות המהווה השראה לכל משפחתו חבריו וסביבתו.
ובנוסף לכל זה הוא לימד אותי על אהבה, ועל יושרה . מילה של אבא שלי (הבטחה שלו היתה שווה זהב ), איתנה כמו סלע והוא תמיד כיבד את המילים וההבטחות שלו. הוא הדגים לי הלכה למעשה איך מתנהג אדם עם יושרה גובהה , אדם רציני ואחראי שאפשר לתת בו אמון מלא.

תארו לכם שהיתם מתאמנים ולו רק על ההרגל הזה… להבטיח ולקיים, להגיד ולהתכוון, לעמוד מאחורי המילים ההבטחות ההחלטות שלכם … איך זה היה משפיע על הבטחון העצמי שלכם? איך זה היה משפיע על מידת האמון העצמי ? וכיצד הסביבה היתה מסתכלת עליכם?

שמשון רוזן, ז"ל, טייס קרב לשעבר , חבר, ( וגם בוס לשעבר מימי עבודתי בחברת ההיטק ביויאר),  השאיר חותם בל ימחק על חיי.
החיוך שלו ברגע היה מאיר את החדר אליו נכנס, אהבת החיים שבו,  התחביבים המרובים והטיולים חובקי העולם שהעשירו את עולמו הפנימי והביאו שמחה וענין שהיו חלק ממנו. בעיקר התפעלתי כל פעם מחדש מהאינטלגנציה הרגשית הכה מפותחת, שכה נדירה אצל גברים בשנתון שלו ובפרט אצל גברים במעמד ובהשכלה הדומה לו.
הוא ידע לתת ולקבל אהבה, והיה מסוגל לנהל שיחות מתוך הגיון ותבונה מרובה יחד עם רגישות והקשבה יוצאי דופן. הוא ידע לשלב בין מסירות לעבודה לבין התמסרות וזמן שהקדיש למשפחתו הנפלאה ולתחביביו השונים: צלילה, צניחה, צילום, טיולים בטבע. הוא לא פספס אף הזדמנות להושיט יד לעזרה למי שנקרא בדרכו.

הוא היוה בעיני מודל ודוגמא למנהיג אמיתי . אחד שמתוך אהבה גם לעצמו וגם לעולם בוחר להיות חיובי לדאוג ולטפח את עצמו ובמקביל לדאוג ולטפח את משפחתו פקודיו ועובדיו .

 

 

 

אחד הגברים המוערכים שנכנסו לחיי לפני כ 4 שנים ד"ר משה טלמון. דוקטור לפסיכולוגיה קלינית , נשמה יתרה, יכולת הקשבה והכלה מרשימים, ידע אדיר בתחומי התמחותו ואנושיות שנוגעת בי בלב.

דר טלמון מוער השראה ודוגמא מהלכת לאדם עם אינטלגנציה רגשית מפותחת, שמביא איתו ניסון קליני אדיר , מלמד אותי את אחד משיעורי חיי המשמעותים היכולת להיות ולהכיל גם … וגם.  גם את סבל העולם ומצוקותיו וגם אופטימיות מחזקת ומעוררת תקווה, גם לתת מקום לחלקים גבריים שבנו וגם לכבד ולבטא חלקים נשיים שבנו. אמנות הגם וגם….גם לפנות מקום לשכל ולמחשבה וגם לפנות מקום ללב . גם לדעת להתאבל ולהתמודד עם  אובדן וגם לשמוח מהיש. אין ספק שאיש יקר זה ופועלו בעולם מהווה השראה נפלאה לעשייה למען עולם טוב יותר ולמען אנשים מאוזנים ושמחים יותר.

לרשימת ההשראה שלי מצטרפת  מורתי האהובה ליוגה סיוון מעוז עשת.
האישה הנפלאה הזו, בשנות ה 30 לחייה,  מלמדת בסטודיו הפרטי שלה בהוד השרון יוגה נשית. עד שפגשתי אותה לא באמת התחברתי ליוגה… ולא שלא ניסיתי.. ניסיתי  וזה פשוט לא הקליק לי. זה שעמם אותי, ובעיקר הרגיש לא מחובר לי לגוף ובטח לא לנשמה. סיון מלמדת דרך היוגה איך להקשיב לגוף, איך לתרגל את הגוף נכון עם רספקט פנימי ועם הבנה שכל איבר קשור ומשפיע על כל איבר אחר…. כמו במארג החיים . ההזמנה שלה למיקוד פנימי בגוף בנשימה ביציבה מזכירה נשכחות ומהוה הליך שמעודד ריפוי ואיזון.

אהבתה ליוגה, המקצועיות שלה ההקשבה הכנה והשקט שהיא מביאה איתה לכל שיעור מורגשים הן ברמת התא והן בשמחה שיש בגוף כשיוצאים משיעור שהנחתה. תודה סיון שלימדת אותי שתרגול פיזי יכול להיות גם כיפי ולא רק עוד משימה והתחייבות לשם הבריאות, תודה על כל ההשראה הנשית העוצמתית הרכה והמלטפת שאת מביאה איתך לחיי בשילוב הידע והנסיון הנפלא שלך. פשוט תענוג

 

ישנם מקורות רבים נוספים להשראה שלי…אולי אכתוב עליהם במאמר אחר ..

ואתה…ואת …מה מחבר אותך להשראה?

איזה ארוע / אדם/ חוויה השפיעו על מי שאת או אתה?

 

בשיטת ה NLP יש כלי שנקרא מודלינג, הכלי הזה מעודד את האדם ללמוד מאדם אחר. המודל ממנו נבחר ללמוד מאפשר נקודת התיחסות ,כך שניתן ע"י הקדשת זמן ומחשבה לבחור מה אני רוצה ללמוד ממנו ובעזרתו ובאופן שנגיש לי ולמעשי בפועל.

ניתן לקחת אדם כמודל ובעזרת הלמידה המתבצעת  לחזק משאבים שקימים בנו, להתחבר לאפשרויות נוספות, ולהרחיב את רפרטואר ההתנהגות שלי.

 

בברכת התחברו להשראה שלכם,

 

מיטב