השיטה, יתרונותיה והקשר בין המוח- לכפות היידים  

כירולוגיה פסיכו דיאגנוסטית      PDC : CHIROLOGY   PSYCHODIAGNOSTIC
כירו'- כף יד, לוגיה- תורה, פסיכו'- (קיצור פסיכולוגיה) נפשי התנהגותי, דיאגנוסטי– אבחוני

על השיטה :
זו שיטה לאבחון נפשי שפותחה ע"י ד"ר הולצמן. מאפשרת אבחון פסיכולוגי מדויק לכל אדם ע"פ התבוננות וחקר כף היד.
מדובר בשיטה מדעית, מדויקת, דינאמית שעומדת במחקרים ובבדיקות אקדמיות לאורך השנים.
בין הפרמטרים ניתן ללמוד על עניינים בלתי פתורים מעברו של האדם.
וכן לתת הסברים לעמדות / לפחדים / שיקולים והתנהגויות בהווה. כיום השיטה היא אחד הכלים העוצמתיים לאבחון של תריאפיסטים בתחום מדעי ההתנהגות .

מיסד השיטה:
ד"ר ארנולד הולצמן

הרקע :
לפני כ 40 שנה בביה"ח קונבנציונאליים במעבדות ציטוגנטיות, בוצעו מחקרים רפואיים המתמקדים באבחון מחלות תורשתיות ובאבחון תפקודים ביולוגים ע"י חקר כף יד. האבחונים הסתמכו על בדיקת מרקם העור, טביעות אצבעות , מרקם הקווים, בדיקת הדרמטוגליפים וציפורנים. מתוך התבוננות בפרמטרים אלו גילה הולצמן כי החוקרים למדו על : לחץ דם, תפקודי מערכת העיכול, תפקודי כבד, תפקודי בלוטות וכן דרך כף היד הם יכלו לקבוע או להזים מחלות תורשתיות.

היות וד"ר הולצמן נחשף לשימוש בכף היד ככלי אבחוני ברפואה, בגנטיקה ,הוא הניח כי אם בעולם האקדמי הרפואי הנאור משתמשים בכף יד כשיטה רצינית בדוקה לאבחונים פיזיולוגים ביולוגים הרי יתכן וכף היד משקפת גם תהליכים נפשיים שהאדם עבר ועובר.
בהתאם לכך ד"ר הולצמן הניח בשנות ה 70 שיתכן וניתן דרך כף היד ללמוד על האדם באופן פסיכולוגי.
הוא הניח כי מכף היד ניתן ללמוד על :
כישורים, יכולות, פוטנציאל, חוויות עבר וילדות, טראומות, מגבלות וחסמים, סיבות להתנהגויות ופרשנות של מציאות של אותו אדם ואפילו הפרעות נפשיות ומחלות נפשיות.
מאז שנות ה 70 הפך ד"ר הולצמן את חקר כף היד ואת ההנחות שלו למפעל חיים. הוא הקיים את מכון הולצמן לכירולוגיה פסיכו דיאגנוסטית והעמיד את השיטה במבחנים אקדמיים.

המחקר:
המכון שהקים בדק וחקר את השיטה בכלים מחקריים אמפירים מקובלים.
מחקר ידוע שערך בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בר אילן וביה"ח הפסיכיאטרי בנס ציונה הקים הדים בעולם הפסיכולוגי פסיכיאטרי בארץ ובעולם . במחקר השתתפו 22 נבדקים.
8 מאבחנים בשיטת הולצמן ו 8 פסיכיאטרים קונבנציונאליים. כל אחד מהבודקים בדק את הנבדקים ורשם את מסקנותיו ואבחונו .
תוצאות האבחונים הדהימו את כל הנוגעים בדבר הן במידת הדיוק והן במידת ההתאמה בין 2 קבוצות המאבחנים. בין הראשונים שהכירו הכרה רשמית אקדמית בשיטה היו ראש החוג לקרימינולוגיה מאונ' בר אילן פרופ' נחשון ישראל ומביה"ח הפסיכיאטרי פרופ' נתן קרני.
ב 35 שנים האחרונות בוצעו מחקרים רבים נוספים.
הולצמן הוכיח כי שיטתו בעלת תוקף מדעי אמפירי חזק וכי ניתן לבצע אבחון נפשי מדויק ורציני מתוך כף היד. הולצמן יצר רשימה של עשרות פרמטרים לבדיקה תוך הוכחה מה כל פרמטר מלמד.בהתאמה לממצאים חדשים רשימת הפרמטרים מתעדכנת מעת לעת.
באחד מספריו מציג הולצמן כ 60 סינדרומים מוסתרים באשיות האדם שאין להם שום תיעוד אחר בשום ספר מדעי קיים וסה"כ מעלה למעלה מ 100 פרמטרים קיימים.

פסיכולוגים ופסיכיאטרים בעולם הכירו בשיטה של הכירולוגיה הפסיכו דיאגנוסטית וחלקם אף למדו את השיטה ומשתמשים בה כיום מול מטופליהם .
השיטה הינה שיטה אבולוציונית הנמצאת במחקר מתמיד ובפרסום מעת לעת על מידע חדש והתנהגויות נוספות עליהם ניתן ללמוד מחקר כף היד. מידי פעם מרצה ד"ר הולצמן, או אחד מתלמידיו ,על ממצאי המחקרים האחרונים בשיטה במקומות שונים בעולם כמו יפן וארה"ב בפני קהילת הפסיכיאטרים והפסיכולוגים הפעילים.

יתרונות האבחון בשיטה זו :
המאובחן לא צריך להציג עצמו מילולית בפני האדם מולו יושב ובכלל לא צריך לדווח ולעסוק בחוויות מהעבר, זיכרונות, טראומות ומכאובים בהווה או לדון על מערכת היחסים עם אמו ועם אביו. כל מה שעליו לעשות הוא להושיט את כף ידו.
המאבחן הכירולוג שואב את כל המידע שלו משתי כפות ידיו של המאובחן.

מה ניתן ללמוד,לזהות, מתוך התבוננות בכף יד בשיטת הכירולוגיה הפסיכו דיאגנוסטית:
מה עברו של המאובחן
החוויות שחווה באופן סוביקטיבי ובאופן אוביקטיבי
מהם מנגנוני ההגנה שלו
מה הפוטנציאל שגלום בו
מה מגבלותיו וחולשותיו
מה נקודות העוצמה שלו
מה החסמים שבולמים אותו
היכן יש לו קושי להתמודד
האם אדם הוא אימפוטנט,
האם יש לאדם הפרעת אכילה: אנורקסיה או בולמיה,
האם האדם הוא מיני ויצרי,
האם אישה היא פריג'ידית ,
האם האדם הוא בעל הערכה עצמית נמוכה או בטחון עצמי גבוה,
האם האדם תלותי ואם כן במה ולמה,
האם האדם הוא כפייתי (אובססיבי),
האם האדם יכול לממש את רצונותיו בקלות ,או לא יכול לממש רצונותיו
לתת הסבר לכך שלאותו אדם יש קושי בזוגיות, ולציין מה הקושי הספציפי שלו וממה הוא נובע
לראות האם האדם עבר טראומה מינית ,
האם אותו אדם חווה דיכאון וריקנות,

דוגמא לפרמטרים הנבדקים :
מקובל לחשוב שכירולוגיה היא תורה שעוסקת באבחון קוויי היד אך זהו למעשה מידע חלקי בלבד .מלבד הקווים נבדקים גם :הגבעות- גבעת ונוס, גבעת ירח, גבעת מארס, והגבעות מתחת לאצבעות.העור גב כף היד, פנים כף היד,דרמטוגליפים והאצבעות. לכל אצבע משמעות משלה ופרמטרים לבדיקה,( לכל אצבע יש בין 8 ל 16 פרמטרים לבדיקה)
כן נבדק מבנה כף היד , שילוב כפות ידיים, מחיאת כף יד ועוד ועוד.

קשר מוח – ידיים:
כף היד הינה מפה חיצונית של הנעשה במוחנו וניתן לראות בה ידע פנימי שלנו על עצמנו. לעיתים מה שהתודעה לא מכירה כף היד והמוח כן מכירים.
ברמה הפיזיולוגית היד היא שלוחה ביצועית פונקציונאלית של המוח , היא בעצם הכלי החיצוני המשוכלל ביותר במערכת האנושית המשלב תנועה מכאנית, עם קצב רגישות ודיוק מירביים.
ממחקרים נוירולוגים הוכח כי קיים קשר בין המוח לידיים.
הקשר בין הידיים והמוח תופס חלק מרכזי מה "מוח החושב" כל תהליך המתרחש במוח מקבל רישום חשמלי בכף היד וכל פעילות המתרחשת בכף היד נרשמת חשמלית במוח.
נמצא גם כי אזורים נרחבים במוח אחראים על עצבוב כף היד, על השרירים והעצבים הרבים שבה ומסתבר כי מניפולציות המבוצעות על כף היד כמו לחיצות, חימום וכו גורמות לתגובות מוחיות חזקות רגשיות והתנהגותיות.
בברכת עשו את המיטב עבורכם היום,
מיטב