נלפ NLP  

NLP הם ראשי תיבות של המילים Neuro Lingustic Programing ובעברית התרגום הוא ניתוב לשוני פזיולוגי או תיכנות עיצבי לשוני.

שיטה זו פותחה בארה"ב  ע"י ג'ון גרינדר (בלשן) וריצ'רד בנדלר (מתמטיקאי, פסיכותרפיסט) בשנות ה 70ומבוססת על מחקר ותצפיות שקיימו. השיטה כוללת מגוון של כלים מעשיים בעלי יעילות מוכחת הכוללים דמיון מודרך, טכניקות לתקשורת בין אישית, טכניקות המשפיעות על תת המודע ועוד . הטכניקות מסתמכות על מבנה ותפקוד המוח האנושי.

ממציאי השיטה צפו בעבודתם של אנשים שהצטינו בתחום התקשורת הבין אישית והתרפיה ומצאו מודלים להתנהגות המשותפים לכל אותם אנשים אלו ,שהשיגו השגים יוצאי דופן בתחומם. בהסתמך על מה שלמדו מתצפיות אלו יצרו וביססו את השיטה.
הכלים שהשיטה כוללת עובדים על הרובד המודע ועל התת-מודע ומאפשרים השגת מטרות, שינוי ברובד הרגשי, חשבתי והתנהגותי. השיטה משלבת דמיון מודרך. נושא הדמיון המודרך והאפקטיביות שלו נבדק ויש מאות מחקרים המוכיחים את יעילות הכלי. השיטה מאפשרת לשנות, לשפר, את תפיסת המציאות הסובייקטיבית של האדם.

אחת מהנחות היסוד ב נלפ היא שלכל התנהגות של בני אדם יש מבנה מסוים שמקורו במח והוא ניתן לשינוי. הנחת היסוד היא כי אנו קולטים את המציאות שלנו דרך החושים , הם נקלטים במח (בשבילים נוירולוגים) וכך בכל אירוע נוצרת מפה היוצרת רגשות אמונות והחלטות. שינוי ה"מפה" מאפשר שינוי במציאות בחוויה של המונחה.

השיטה כוללת עבודה עם החושים, עם המחשבות שיש  לנו , עם מערכת האמונות שיש לנו ורגשותינו.הטכניקות הקימות מאפשרות  בסופו של דבר להשתמש במוח באופן משופר ויעיל יותר .

מנסיוני  בתהליכים עם אנשים הכלים אכן יעילים מאוד ותורמים למונחים שלי (לתלמידי) בשינוי ובהשגת מטרותיהם. הכלי יעיל מאוד גם לעבודה עם קבוצות .